Trafalgar Deniz Muharebesi’nin Napolyon Savaşları’ndaki Yeri ve Avrupa Siyasetinde Bıraktığı İzler


Genel bir çerçeve ile tarihçiler, 17. yüzyılın ortalarından 1815 yılına kadar, Fransa’nın Avrupa devletleri arasında en büyük güce sahip olduğu konusunda ittifak ederler. Bu tarihsel süreç içerisinde, III. William’ın 1689’da kraliyet tacını giymesiyle değişim emareleri gösteren dış politikasıyla bağlantılı olarak İngiltere,[1] Fransa’nın en önemli rakibi haline dönüşmüştür.[2] Sonrasında İngiltere ile Fransa yedi kez  karşı karşıya gelmişlerdi ve bu karşılaşmalar uzun süreli, birbirinin devamı olan savaşlardan meydana geliyordu. İngiltere stratejik bir tavır olarak bu savaşlarda genellikle Fransa’nın gücünü dengelemek maksadıyla kurulmuş olan koalisyon kuvvetlerinde yer alıyordu. Söz konusu yedi ana karşılaşmanın son ikisi aslında birbirinden ayrı olmayan; fakat  yabancı kaynaklarda çoğunlukla farklı olarak isimlendirilen Fransız İhtilâli Savaşları (1792-1799) ve Napolyon Savaşları’dır (1799-1815).[3]
order of crescent
1787’de Osmanlı-Rus Savaşı ile başlayan, Fransız İhtilâli Savaşları ile devam eden ve Napolyon Savaşları ile son bulan bu mücadele dizisi, Avrupa’daki devletlerin uluslararası politikalarının tümüyle değişmesine sebebiyet verdi. Büyük devletlerin kendi aralarında uygulayageldikleri denge siyaseti, yerini kıtadaki küçük aktörlerin de varlığını kabule dayanan yeni bir sisteme bırakmaya başlamıştı. Böylelikle, her bir ülkenin kendi çıkarlarını korumak için savaşı önceleyen duruşu, zamanla Avrupa mantalitesini ortaya çıkaracak olan ‘kıta içi uzlaşma’ yaklaşımına meyilli bir duruma gelmiştir. Bu sistemin uygulanmasındaki başarısı, bahsi geçen büyük devletlerin Avrupa dışındaki sömürge hareketleri ve bu hareketlerin gelişim göstermesi ile doğru orantılıydı. Nitekim bahsini ettiğimiz savaşlar son bulduktan sonra da zaman zaman sömürge konusunda çıkar çatışması yaşandığında ‘uzlaşma’ rafa kaldırılmıştır.

Victory
Makalenin devamını okumak için tıklayınız.


[1] 1707’den itibaren Büyük Britanya (Great Britain) ve 1801’den itibaren Birleşik Krallık (United Kingdom).
[2] Williamson, 2002, s.126.
[3] Bu savaşların ilk beşinin isimleri şöyle: Dokuz Yıl Savaşları 1689-97, II. Abnaki Savaşı 1702-12, 1739-1748 Savaşı, Yedi Yıl Savaşları 1756-63, Amerikan Bağımsızlık Savaşı 1778-83.

 
Lord Nelson

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s