İspanyol Binicilik Okulu – 445 Yıllık Gelenek


Dünyanın en eski ve hâlihazırdaki tek kraliyet binicilik okulu Viyana’daki Spanische Hofreitschule’dir. 1572 yılında kurulduğu bilinen okul eğitim vermeye başladığında atlar için ahşap bir yapı kullanılıyormuş. Bugün kullanılan barok stilindeki bina Maria Theresia’nın babası VI. Karl tarafından Joseph Emanuel Fischer von Erlach’a 1729-1735 yılları arasında yaptırılmıştır. Bunu ifade için olsa gerek, iç mekândaki imparator locasında büyük bir VI. Karl portresi bulunmakta. Yıl içinde önceden takvimi ayarlanarak gerçekleştirilen gösterileri 967 kişi aynı anda seyredebiliyor. Viyana için muazzam bir marka değeri taşıyan İspanyol Binicilik Okulu’nun yıllık ortalama 250 bin civarında ziyaretçisi oluyor.

İspanyol Binicilik Okulu_Gösteri_2_Spanische Hofreitschule
Wetzlar_Reichskammergericht_Kaiser_Karl_VI
Binicilik okulunun varlığı ve gösterişli barok binadaki özel davetler Avrupalı diplomatları etkilediği için Habsburg Hanedanı atların bakımı ve binicilerin eğitimi bağlamında bu okula özel ihtimam göstermiştir. Özellikle Viyana Kongresi (1815) sürerken Avrupa’nın tüm ileri gelenlerinin gösterilere katılımıyla kurumun büyük sükse yaptığı biliniyor.

Fete Imperiale 2010
Maria Theresia da okulun binasında sık sık maskeli balolar ve özel merasimler tertip ederdi. Franz Joseph, 8 Haziran 1867’de Avusturya dışında aynı zamanda Macaristan kralı oluşunu ilânen taç giyerken bu atlardan birinin üzerindeydi.

İspanyol Binicilik Okulu Binası_Spanische Hofreitschule
İspanyol Binicilik Okulu_Gösteri_1_Spanische Hofreitschule
Avusturyalılar için çok önemli olan Lipizza aygırlarının soyu İspanya’ya dayanıyor. Bu atlar Arap-İspanyol-Berberî kırmasıdır. İspanya’nın Habsburg Hanedanı tarafından yönetilmeye başlanmasından sonra atlar ilk defa deniz yoluyla Adriyatik’in kuzeyine getirilerek imparatorluğun merkezine; Viyana’ya ithal ediliyormuş. İspanyol Binicilik Okulu’nda 72 tane at gösteriler için eğitiliyor. Atların eğitimi 4 yaşındayken başlıyor ve 6 yıl sürüyor. Lipizza aygırı isimlendirmesi de bugün İtalya-Slovenya sınırındaki Slovenya harasından yani Lipizza bölgesinden kaynaklanmaktadır. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yıkılmadan önce atlar Lipizza’da yetiştiriliyordu. Birinci Cihan Harbi’nden bu yana atlar Avusturya’nın güneyinde; Piber denilen bölgede bulunan ulusal harada yetiştiriliyorlar.

İspanyol Binicilik Okulu_Sabah İdmanı_2_Spanische Hofreitschule
Lipizza Atları_ Lipizzanerhengste
Atların ağılı olarak kullanılan Stallburg’a gelecek olursak; esasında burası II. Maximillian için inşa edilmekte olan bir saraydı. Binanın yapımı sürerken İmparator Ferdinand ölünce II. Maximillian tahta çıktı; yani yeni evi Hofburg’a taşınmış oldu. Bu sırada binicilik okuluna daha esaslı bir mekân teminine ihtiyaç duyulduğundan dolayı da II. Maximillian için 1559 yılında ilk planları yapılan bina bu kuruma tahsis edilerek atların ağılı olarak kullanılmaya başlandı.

Stallburg_İç Mekan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s